Otkaz u 40-im

Više od polovine osoba u Kantonu Sarajevo koje traže posao preko Službe za zapošljavanje KS, starije su od 35 godina.
Piše: 
Selma Pleho, foto:www.vecernji.hr
Podijeli ovaj članak: 
Prema podacima Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo, na dan 26.02.2015. godine registrovana je 71.861 osoba.
 
Više od polovine, tačnije 57,01 % (40.964) nezaposlenih osoba starije su od 35 godina. 
 
''Naša iskustva su da ima poslodavaca koji preferiraju mlađe radnike/ce, jer smataraju da će takve osobe brže obučiti za rad, brže usvojiti radne procedure koje postoje u kompaniji  nego osobe koje su radile po nekim drugim procedurama  i u neka druga vremena. Ali  postoje i poslodavci koji radije zapošljavaju osobe starije od 35 godina jer su oni po njihovom mišljenju odgovorniji, zreliji i imaju određeno radno i životno iskustvo“,  kazao je Igor Kamočaji, direktor JU „Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo“ Sarajevo.
 
Sama evidencija nezaposlenih osoba vrši se do njihove 65 godine života, a u Kantonu Sarajevo prijavljenih osoba sa 60 i više godina života ima čak 3.231. Prema januarskom izvještaju najmanje nezaposlenih koji pripadaju ovoj dobnoj generaciji ima u Bosansko-podrinjskom kantonu, a najviše u Tuzlanskom kantonu.
 
Služba za zapošljavanja Kantona Sarajevo navodi da su osobe starosne dobi od 35 do 39 godina najugroženije, odnosno da ih ima najviše na listi nezaposlenih (8.217).
 
Zatim slijede osobe od 50 do 54 godine (7.942), a nezaposlenih osoba između 45 i 49 godina ima 7.488.
 
Statistike pokazuju da prema kvalifikacionoj strukturi najviše nezaposlenih ima sa SSS, KV i NKV kvalifikacijom. Osoba sa diplomom, odnosno sa višom stručnom spremom ima 2.023.
 
Neovisno o statistici, Kamočaji ističe da veoma mali broj poslodavaca navodi starosnu dob kao uslov u zahtjevu za posredovanjem u zapošljavanju, te samim tim zaključuje kako godine nisu prioritet u zapošljavanju.
 
To potvrđuje i Amila Kusturica, Sales Lead Generator poznatog portala za zapošljavanje Posao.ba, koja kaže: „Poslodavci koji objavljuju oglase na portalu, u većini slučajeva ne objavljuju starosnu dob kao jednu od ključnih faktora, međutim to opet zavisi i od vrste posla, odnosno konkretno pozicije koja je oglašena. Npr. kada je riječ o oglasima iz turizma i hotelijerstva najčešće se navodi prednost mlađim kandidatima.“
 
Međutim, nisu rijetka iskustva onih koji traže posao da su upravo godine bile presudan faktor zbog koga nisu dobili posao. Igor Kamočaji je također naglasio da prekid ugovora o radu najčešće dobijaju osobe preko 40 godina života, a da ne treba zanemariti ni praksu da se radnici/e otpuštaju pred sam kraj radnog vijeka, obično 4-5 godina pred penziju.
 
U Službi za zapošljavanje KS uočeno je da se u okviru aktivnih mjera zapošljavanja populacije stare 40 godina i više, najveći broj korisnika ovih programa, ponovo vraća na evidenciju. ''Očigledno je da poslodavci po isteku sufinansiranja te uposlenike ne žele u radnom odnosu. Drugačije je iskustvo sa programima za pripravnike/ce, gdje u 50% sufinansiranih projekata, osobe uglavnom ostanu u radnom odnosu nakon isteka programa'', kaže Kamočaji. 
 
 
 
Ostavite komentar