dvije škole pod jednim krovom

Intervju s Alinom Trkulja, autoricom osvrta "Dvije škole pod jednim krovom u Bosni i Hercegovini: (ne)razumijevanje problema i moguća rješenja".

Travnički protesti pokazali su vrlo jasno šta o segregaciji u obrazovanju misle bh. srednjoškolci, i još jasnije da donosiocima odluka poput ministrice Čerkez njihovo mišljenje nije bitno. Šta nam to govori?

Najavljeni protest nastavak je borbe za bh. škole bez podjela.

U Federaciji BiH postoji više od 30 škola koje rade po principu "dvije škole pod jednim krovom". U tim obrazovnim ustanovama djeca se razdvajaju prema nacionalnosti i uče prema različitim nastavnim planovima i programima.

Do 2001. godine učenici u Brčkom išli su u odvojene učionice, razdvojeni prema nacionalnosti. Danas djeca svih nacionalnosti pohađaju zajedničku nastavu prema jedinstvenom nastavnom planu i programu, a odvojeno slušaju maternji jezik.

Đaci ulaze na različite ulaze. Svaki od naroda ima svoj sprat u istoj školi. Dijele se samo pojedine učionice.

Jedne zabranjene ružičaste stepenice i dalje razdvajaju učenike i učenice koji pohađaju "dvije škole pod jednim krovim" u Gornjem Vakufu–Uskoplju. 

Vrhovni sud Federacije BiH odbacio drugostepenu presudu Općinskog suda u Mostaru, i potvrdio prvostepenu presudu koja jasno kaže: 2 škole pod 1 krovom predstavljaju etničku sagregaciju učenika i takva praksa mora biti ukinuta. 

diskriminacija.ba

U intervjuu za naš portal, Fedra Idžaković, pravnica i direktorica organizacije ''Prava za sve'' govori o dosadašnjoj primjeni Zakona o zabrani diskriminacije. Zbog čega Zakon nije efikasno primjenjen i kako ga mijenjati? 

Dalibor Tanić

U saradnji sa Radiom Slobodna Evropa, AD tim i www.diskriminacija.ba su prošle sedmice organizovali TV debatu na temu ''Dvije škole pod jednim krovom''. 

diskriminacija.ba, Radio Slobodna Evropa

Pages