Feminizam, istraživanje i otpor: Razgovor sa antropologinjom Saidom Hodžić u Sarajevu

Susret je zakazan za 17. juli u prostorijama Udruženja za kulturu i umjetnost Crvena.
Piše: 
Redakcija
Foto: 
Unsplash
Podijeli ovaj članak: 
Vezane teme: 

Udruženje za kulturu i umjetnost Crvena poziva sve zainteresovane da se 17. jula u Sarajevu pridruže razgovoru o feminističkom istraživanju, praksi i transnacionalnoj solidarnosti sa antropologinjom Saidom Hodžić.

Saida Hodžić je vanredna profesorica antropologije te feminističkih, rodnih i seksualnih studija na Sveučilištu Cornell (SAD). Odrasla je u Mostaru, izbjegličko iskustvo provela je u Hrvatskoj i Njemačkoj, a doktorirala u Americi, gdje danas živi i radi. U svom radu istražuje mogućnosti transnacionalne antiimperijalne solidarnosti u okvirima nekropolitike, globalnog aparthejda i liberalizma.

Njeni istraživački interesi obuhvataju feminističke perspektive na politiku tijela, odnos ličnog i političkog, te stvaranje svjetova u kontekstima tjelesne i okolišne eksploatacije – od Gane do Bosne i Hercegovine, zapadne Evrope i Sjedinjenih Američkih Država.

Autorica je nagrađivane knjige “The Twilight of Cutting: African Activism and Life after NGO”, u kojoj tematizira ganski feminizam i teoriju sa Juga. Njeni aktuelni istraživački projekti, poput “Seeing like a Refugee: Europe’s Apartheid Inside Out” i “Refugee Solidarity: Humanitarian Afterlives of War and Violence”, kako navode iz Crvene, donose nova promišljanja o granicama, azilu, ljudskim pravima i oblicima solidarnosti.

Kao osnivačica projekta Refugees Know Things, Hodžić razvija kolektivne i kritičko-kreativne prostore znanja, a njen prateći podcast, predstavljen na Radio Elsewheres, uskoro će biti dostupan i na streaming platformama.

Ulaz je otvoren za sve zainteresovane, a događaj će se održati u prostoru Crvene na adresi Augusta Brauna 14 u 19 sati.

Ostavite komentar