Koalicija za borbu protiv govora mržnje i zločina iz mržnje javnosti se obratila saopćenjem u kojem osuđuju antisemitske incidente koji su proteklih dana zabilježeni u Tuzli i Sarajevu. Saopćenje prenosimo u cjelosti.
Govor mržnje duboko je ukorijenjen u bh. društvu i medijima, i jedino zajednička borba medijske zajednice, institucija vlasti i šire društvene zajednice može smanjiti njegovu upotrebu u javnoj sferi.
Pripadnici policijskih struktura su ključni oslonac u zaštiti manjinskih grupa, pri čemu je prvi korak u tretiranju kršenja ljudskih prava i zločina iz mržnje prema LGBT populaciji pravilno shvatanje i prepoznavanje tog zločina.
Značajan broj žrtava zločina iz mržnje se nalaze u manjinskim zajednicama i izoliranim grupama poput povratnika, Roma, pripadnika seksualnih manjina ili osoba s invaliditetom koje često nemaju pristup pravnoj pomoći.
Latinica i ćirilica. Dva bh. pisma, zakonski zagarantirana za svakog ko se njima odluči služiti. U teoriji potpuno priznata, pa ipak u praksi mnogo puta osporavana i negirana. Jedan od primjera: uništavanje saobraćajnih znakova na dva pisma.
U jeku kampanje za održavanje referenduma u entitetu RS o 9. januaru, a što je polariziralo BiH po etničkim linijama, u sarajevskom naselju Pofalići dešava se napad na Crkvu Svetog Preobraženja.
Nakon nekoliko godina rada na usvajanju amandmana, Krivični zakon FBiH konačno prepoznaje zločin iz mržnje kao oblik krivičnog djela. Ovo će najviše značiti manjinskim zajednicama, koje su često bile mete nasilja.