Prema Izvještaju o rodno zasnovanoj diskriminaciji u oblasti rada u BiH, žene koje prolaze procese vantjelesne oplodnje označene su kao posebna rizična skupina.
Trgovina ljudima je globalni fenomen, a prema procjenama Međunarodne organizacije rada, u svijetu je trenutno preko 21 milion muškaraca, žena i djece koji su žrtve trgovine ljudima.
Istraživanje veganske kuhinje i eksperimentisanje s receptima za voćne kolače i povrtne supe, danas 24-godišnju Naidu Bojičić dovelo je do otvaranja malog restorana „Zelena sredina“.
Udio žena među nezaposlenim stanovništvom je veći, zaposlene žene manje su plaćene u odnosu na muške kolege, a podzastupljene su i na rukovodećim pozicijama.
Iako je u posljednjih 17 godina u Bosni i Hercegovini, oko 5.000 poslodavaca podržano u oblasti zapošljavanja osoba sa invaliditetom, evidencije o konačnom broju zaposlenih, njihovim pravima i uslovima rada, ne postoje.
Inicijativa Građanke za ustavne promjene razgovarala je sa Mersihom Beširović, predsjednicom Sindikata radnika i radnica trgovine i uslužnih djelatnosti BiH o radničkim pravima u BiH, posebno u jeku pandemije.
Roditelji djece s težim poteškoćama u razvoju, posebno majke, često su primorani da odustanu od zaposlenja kako bi konstantno bili uz svoju djecu. Pravo djeteta na brigu i pravo roditelja na rad, ipak, u trenutnom sistemu ne idu u istom pravcu.